Navštívili jsme továrnu M&T v Dobrušce ve východních Čechách, kde se tři bratři Ulichovi již 20 let úspěšně věnují její výrobě. Kromě toho, že jsou jediní u nás, získali za design svých nejznámějších modelů Minimal a Maximal svetoznámou cenu Red Dot Design.
Než se ale tento úspěch ve světě designu v roce 2013 dostavil, urazili bratři Ulichovi dlouhou cestu. „Na začátku 90. let pracoval bratr ve firmě, která se okrajově zabývala dveřmi. Na jednom veletrhu ho zaujalo, že nikoli dveře, ale kliky jsou artiklem, o který je velký zájem. Zjistili jsme, že tu v této oblasti není žádná konkurence, a tak jsme je začali dovážet a obchodovat s nimi,“ vzpomíná na prvopočátky společnosti M&T Ivo Ulich, který nám po areálu továrny v Dobrušce dělal průvodce, a pokračuje: „Kvalita těchto produktů ale nebyla optimální, proto jsme brzy začali řešit, zda bychom je nemohli dělat sami. Postupně jsme oslovovali místní firmy, které nám vyráběly komponenty, a po čtyřech až pěti letech jsme se dopracovali k prvnímu funkčnímu modelu, který navrhl bratr Roman, dodnes vrchní designér společnosti, a ten jsme tady
v okolí začali vyrábět. Původně jsme byli jen montážní firma, skládali jsme jednotlivé komponenty, jichž je u klik mimochodem kolem čtyřiceti”. Dnes, po dvaceti letech práce, je M&T (název je zkratkou slov materiál a technologie) téměř soběstačnou výrobní společností.
V areálu moderní továrny v Dobrušce chybí pouze kovárna. První krok výroby kliky, tedy výkovek vyrobený podle konkrétní formy, se přiváží z kovárny v České Třebové. Pak ale nastoupí povinné kolečko začínající v brusírně a leštírně. „Proces leštění a broušení je velmi důležitý.
celý článekVýkovek ze surového materiálu, např. mosazi, je potřeba dokonale opracovat pro povrchovou úpravu. Když se dobře neobrousí, všechno na povrchu vyleze a je na něm vidět každá nuance. Na první, základní fázi máme roboty, potom ale přichází na řadu lidská práce, jejíž podíl je stále velký,” vysvětluje pan Ulich.
Výkovky putují nejprve do brusírny a leštírny, kde na nich pracuje parta lidí s těmi
nejsilnějšími a nejšikovnějšímí prsty.
Výkovek, který přijde z kovárny v České Třebové, se musí nejprve obrousit
a vyleštit. Tu základní část procesu zastanou roboti, ruční finální práce je ale nenahraditelná.
Většina takto upravených klik putuje do galvanické lázně, kde získá povrchovou úpravu podle přání zákazníka. Výběr je přitom pestrý: lesklý chrom, matný satén, nikl, matný kartáčovaný černý chrom, leštěná mosaz a speciální titanové povrchy jako černý nebo hnědý (to vše u mosazných klik). Zákazník má rovněž možnost vybrat si jako variantu tzv. naturální mosaz, tedy jen obroušenou a vyleštěnou kliku, která pak stárne společně s domem a chytne patinu.
Zajímalo nás také, zda společnost M&T, v duchu současného trendu, oslovuje české designéry a architekty, aby pro ně navrhovali nové modely. Takové spolupráci se nebrání, ale vždy to souvisí s konkrétní realizací. Například v roce 2009 navrhla architektka Bára Škorpilová kolekci kování Mimolimit, které použila ve svém projektu PPF Gate. Pro hlavní část štíhlé kliky využila dřevo a také netradiční materiál Alukompakt, součástí kolekce je také sada madel s modulárním systémem. Úplnou novinkou je série, na níž Roman Ulich spolupracoval s architektem Stanislavem Fialou.
Během naší návštěvy procházel jejich společný produkt zrovna procesem broušení a leštění. „Poprvé bude použit v projektu Palác Národní. Architekt v interiéru aplikoval hodně betonu a to ho přivedlo k myšlence vyrobit kliku, která svým tvarem připomíná betonářskou výztuž roxor,” popisuje ji Ivo Ulich a zároveň dodává, že je výrobek velice citlivý na opracování, výkovek se musí zpracovat ručně, aby se nezničil specifický roxorový detail.
Další designový produkt, Auto klika, pochází z ruky italského architekta a designéra Davida Bodina. Celý proces navrhování ale zaštiťuje již několikrát zmíněný Roman Ulich, autor nejznámějšího modelu Entero i nejúspěšnějšího Minimal & Maximal. Za každou cenu se ale nesnaží chrlit jeden model za druhým. Výroba formy je velice nákladná, a tak by se taková horlivost ve výsledku ani nevyplatila. O výjimečnosti M&T, která u nás dosud nenašla konkurenci, svědčí její spolupráce s jinými výrobci. Jsou například jediným dodavatelem okenních klik pro společnost Janošík, jejichž designovou řadu představujeme také v tomto čísle. A kreativní přístup dokládá i mnoho kopií od výrobců z celého světa.
Obrázek nahoře je z jiného provozu, galvanické linky, kam pokračují vyleštěné a obroušené kliky
a jiné komponenty, chemici je navěsí na věšáky (zde např. rozety), noří je do van, kde získávají
různé barevné povrchy (lesklý chrom, černý chrom, satén, nikl, titan...).
text Tereza Finková, foto Ondřej Littera
Dolcevita červen 2017